czwartek, 30 października 2008

Nastolatkowie porzucani w USA

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" , w stanie Nebraska (USA) rodzice porzucili zgodnie z prawem już 22 nieletnie osoby. Najmłodsze dziecko miało zaledwie rok a 12 to kilkunastolatkowie. Stan Nebraska jest jedynym miejscem w USA, w którym opiekunowie mogą bez żadnych konsekwencji pozostawić swoje niepełnoletnie dzieci w szpitalach.

Kontrowersyjne prawo weszło w życie w styczniu bieżącego roku. Zgodnie z nim, każdy opiekun może zostawić swoje dziecko, w szpitalu posiadającym licencję państwa. Rodzic nie poniesie za to żadnych konsekwencji.
Pierwotnie prawo miało na celu ochronę życia niemowląt. Rodzice, nie będący w stanie opiekować się swoimi dziećmi, mogliby zostawić je w szpitalu bez obaw o karę więzienia. Ustawodawcy zapomnieli jednak sprecyzować słowo "dziecko". W planach jest doprecyzowanie zapisu - by dotyczył on jedynie dzieci do trzeciego dnia życia.

Źródło: Gazeta Wyborcza,AP

wtorek, 28 października 2008

Podpisz petycję do ONZ !


Polska Federacja Ruchów Obrony Życia oraz amerykańska organizacja Catholic Family & Human Rights Institute wzywa wszystkich ludzi dobrej woli o poparcie petycji skierowanej do ONZ z okazji 60-tej rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (PDPC). W petycji tej wzywamy rządy wszystkich państw o właściwą interpretację PDPC, aby każdy człowiek miał prawo do życia, a rodzina była szanowana jako podstawowa i naturalna komórka społeczeństwa.

Podpisanie petycji jest ważnym wkładem w budowę cywilizacji życia na forum całego świata. Akcja jest o tyle potrzebna, że to właśnie Organizacja Narodów Zjednoczonych jest współcześnie jednym z największych i wpływowych ośrodków światowych, które na wielką skalę promują antykoncepcję i aborcję. ONZ sprzeniewierzyła się przez to swojemu powołaniu, aby chronić każdego człowieka, gwarantować mu prawo do życia czy doceniać wartość jego rodziny.

Przypomnijmy wspólnie Organizacji Narodów Zjednoczonych, czemu służyło jej powstanie i czemu służą takie dokumenty jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta 10 grudnia 1948 r.

PODPISZ PETYCJĘ

Zjazd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

W dniach 11-12 października 2008 r. w Krakowie-Łagiewnikach odbył się Zjazd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Tematem zjazdu była „Obrona życia we współczesnej Polsce, Europie i świecie”. W zjeździe uczestniczyło 260 delegatów ruchów i organizacji działających na rzecz życia i rodziny.

Więcej informacji

Wystawa "Wybierz życie" we Wrocławiu

Wywołująca wiele emocji wystawa "Wybierz życie" prezentowana jest aktualnie we Wrocławiu przy bazylice św.Elżbiety. Wystawa, której organizatorem jest Fundacja Pro wędruje po całej Polsce i można było ją już obejrzeć m.in. w Łodzi, Białymstoku, Lublinie i Opolu. Spotyka się ze zrozumieniem wielu ludzi ale też wywołuje kontrowersje, co oznacza, że porusza do głębi.

Łukasz Wróbel - prezes "Fundacji Pro" cztery razy stawał przed sądem pod zarzutem wywoływania zgorszenia w miejscu publicznym. Wyroki skazujące uznawał za przejaw represji i cenzury światopoglądowej. Ostatecznie został uniewinniony.

Co roku w wyniku tzw.aborcji na całym świecie zabijanych jest około 53 milionów dzieci. Zbrodnia ta dokonywana jest legalnie, nielegalnie, z woli rodziców lub pod przymusem państwa, na dziesiątki sposobów i z różnych przyczyn. Za każdym razem kończy się to tym samym - śmiercią dziecka.
To czy tak będzie działo się nadal i w takim wymiarze zależy od nas. Ode mnie i od Ciebie.

Zobacz jak możesz pomóc



niedziela, 26 października 2008

Lekcja angielskiego z Obamą - część 2

Organy pobierane są często od żyjących dawców.

Znany w Australii lekarz z Melbourne oświadczył ostatnio, że wbrew panującemu przekonaniu, większość operacji pobrania organów dokonuje się jeszcze przed śmiercią dawcy. Argumentuje on, iż niejasne kryterium „śmierci mózgowej” wprowadza w błąd potencjalnych dawców, nie zdających sobie sprawy, że ich organy zostaną pobrane, gdy jeszcze będą żyli.

Dr James Tibballs, specjalista w zakresie intensywnej opieki pediatrycznej opublikował w bieżącym miesiącu artykuł w piśmie „The Journal of Law and Medicine”, wzywając w nim instytucje medyczne do rewizji wytycznych dotyczących pobierania organów, w taki sposób, aby zapewnić potencjalnych dawców, że będzie się walczyć w pierwszej kolejności o ich życie.
Tibballs zauważa, że aktualnie stosuje się praktyki, które są niezgodne z prawem. Prawo stanowi, że zanim dojdzie do pobrania organów, u dawcy musi nastąpić nieodwracalne ustanie funkcji życiowych mózgu lub ustanie krążenia krwi. Tymczasem - jego zdaniem - lekarze australijscy czekają przed pobraniem organów zwykle tylko dwie minuty od chwili zatrzymania akcji serca.

Zaznacza, że dwie minuty to zbyt mało, by ustalić, czy ustanie krążenia jest nieodwracalne. Te dwie minuty były określone ze względów praktycznych, gdyż dłuższe czekanie może doprowadzić do uszkodzenia tkanek – twierdzi lekarz.

„Społeczeństwo może być zaniepokojone, gdy zda sobie sprawę z faktu, że lekarze poszukując dawców są często tymi, którzy jednocześnie określają wytyczne na podstawie których orzeka się o śmierci w celu transplantacji organów” – zauważa Tibballs. „Z tego też powodu – pisze dalej – w komisjach powinni zasiadać prawnicy, by tworzyć wytyczne kliniczne wykorzystywane do orzekania, że ktoś jest martwy”.

Grupa lekarzy zajmujących się transplantologią skrytykowała artykuł Tibballsa, obawiając się, że potencjalni dawcy organów nie będą godzić się na ich ewentualne pobranie. Dr Bill Silvester uważa, że z powodu zamieszania wokół definicji śmierci mózgowej potencjalni dawcy mogą odmówić zgody na pobranie organów po ich śmierci.

Natomiast dr Gerry O’Callaghan zapewnia, że potencjalni dawcy powinni zdać sobie sprawę, że śmierć pnia mózgu, to jest prawdziwa śmierć. – Nie ma takiej możliwości, aby byli oni świadomi, aby mieli zdolność do odczuwania bólu, czy byli zdolni do samodzielnego życia – twierdzi lekarz.

Dr Tibballs zdaje sobie sprawę, że należy do mniejszości, jednak nic nie zmieni faktu, że stale rośnie grupa medyków, którzy wyrażają swoje zaniepokojenie z powodu agresywnej polityki pobierania organów na podstawie wytycznych, które nie dają pewności, iż pacjent jest martwy.

Kryterium tzw. śmierci pnia mózgu, na podstawie którego orzeka się definitywną śmierć pacjenta, budzi coraz powszechniejsze zaniepokojenie. W Watykanie ma się zebrać w listopadzie specjalna komisja, która będzie tę kwestię badać.

Samo kryterium śmierci mózgowej zostało wprowadzone 40 lat temu przez naukowców z uniwersytetu Harvarda, którzy obawiali się, że zbyt długie czekanie może doprowadzić do uszkodzenia tzw. tkanek miękkich, jak serce, płuca, nerki itp., które później nie będą się nadawały do przeszczepu.

Portal LifeSiteNews.com informował wielokrotnie o przypadkach, kiedy stwierdzono u pacjenta śmierć mózgu, po czym ten budził się po jakimś czasie ze śpiączki. Znana jest m.in. sprawa Francuza, u którego w czerwcu bieżącego roku doszło do ataku serca i zatrzymania krążenia na conajmniej 90 minut. Pacjent był już gotowy do zabiegu pobrania organów, ale na stole operacyjnym lekarze spostrzegli, że puls jest wyczuwalny, a mężczyzna oddycha i reaguje na ból. W ciągu kilku tygodni chory, u którego stwierdzono śmierć mózgu, wrócił do zdrowia. Chodził i rozmawiał.
W innym przypadku – 21-letniego Zacka Dunlapa, przygotowanego do operacji pobrania narządów – krewni zauważyli, iż mężczyzna reaguje na dotyk. Lekarze zakwalifikowali go do zabiegu, ponieważ stwierdzili, że ustało krążenie i krew nie dochodzi do mózgu. Zack, kiedy obudził się powiedział, że słyszał lekarzy, gdy orzekali o jego śmierci, kiedy leżał pozornie nieprzytomny.

Specjalista dr John Shea w artykule zatytułowanym „Dawstwo organów: niewygodna prawda” napisał, że często podaje się dawcy znieczulenie, by nie ruszał się na stole operacyjnym w czasie pobierania organów. Zauważono bowiem, że wielu dawców ruszało się w czasie pobierania organów i w dodatku wzrastało u nich ciśnienie krwi, co było reakcją na nacięcie skóry. Zawsze tak się dzieje u żywych pacjentów, którym poda się niewystarczającą dawkę znieczulenia anastezjologicznego. Jest to reakcja na ból wywołana nacięciem skóry.

Dlatego dr Shea uważa, że jest to wystarczający powód, by uznać, że pacjent jeszcze żyje, bo odczuwa ból. Obecnie jego zdaniem bardzo często podaje się jakąś formę znieczulenia, by unieruchomić mięśnie, gdyż jest to stresujące dla lekarzy i pielęgniarek przeprowadzających zabieg pobrania organów od potencjalnego dawcy, który się porusza na stole.


Źródło: LifeSiteNews.com, PS

wtorek, 21 października 2008

Zaproszenie na choreoterapię

Zapraszamy na choreoterapia dla kobiet po poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka. Spotkania grupy rozpoczną się 28 października i potrwają do połowy marca 2009.

Sesje będą się odbywały raz w tygodniu w Warszawie, we wtorki w godz. 18.30-20.30.

Kwalifikacje do grupy oraz na terapię indywidualną odbędą się w dniach 13- 21 października 2008.

Prosimy o zgłaszanie się od 10 października mailowo: info@choreoterapia.com.pl lub telefonicznie na numer 502 687 353.

Dowiedz się więcej

15 października - Dzień Dziecka Utraconego


Od 2004 roku dzięki inicjatywie Dlaczego – Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych - 15 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Dzień ten ma przypominać o problemach rodziców po stracie, które na co dzień są tematem tabu. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych na każdym etapie życia i z jakiegokolwiek powodu.

Dowiedz się więcej

poniedziałek, 20 października 2008

Kolejna śmiertelna ofiara szczepionki EUVAX B w Polsce

Gdy Jaś skończył sześć tygodni, został poddany standardowym szczepieniom ochronnym w przychodni w Strykowie. Następnego dnia chłopiec zmarł w męczarniach w łódzkim szpitalu. Prawdopodobnym winowajcą jest koreańska szczepionka Euvax B, mająca chronić przed wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, która okazała się śmiercionośnym płynem - donosi łódzki "Express Ilustrowany".

Więcej w artykule: Jasia zabiła szczepionka EUVAX B

Zobacz też: Zabójcza szczepionka - rodzice drżą o swoje dzieci

wtorek, 14 października 2008

Konferencja "Dziecko jako pacjent przed i po urodzeniu"


W dniach 18-19 października br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędzie się międzynarodowa konferencja DZIECKO JAKO PACJENT PRZED I PO URODZENIU. Organizatorami spotkania są:
Ogólnopolska Sekcja Ginekologiczno-Położnicza,
Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich,
Fundacja Życie i Płodność,
Fundacja Pro Humana Vita z Krakowa,
Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa, Szpital Ginekologiczno - Położniczy im Świętej Rodziny z Warszawy
Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. R. Czerwiakowskiego z Krakowa.

W konferencji wezmą udział znani eksperci w dziedzinie medycyny z polski i z zagranicy.

SZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

Dzieci są NASZE, nie PAŃSTWOWE !

"Dzieci są NASZE, nie PAŃSTWOWE !" - Pod takim hasłem w dniu dzisiejszym Unia Polityki Realnej zorganizowała serię jednoczesnych manifestacji. Główna manifestacja odbyła się pod Ministerstwem Edukacji w Warszawie oraz pod Kuratoriami Oświaty w miastach wojewódzkich. Celem podjętej akcji jest protest przeciw planom obniżania wieku i obowiązku szkolnego.

Zobacz też: Rodzice, czas działać !

środa, 1 października 2008

Szkolenie "Doskonalenie umiejętności wychowawczych"

Przekazujemy zaproszenie na szkolenie organizowane przez przez Duszpasterstwo Rodzin nt.: "Doskonalenie umiejętności wychowawczych"

Duszpasterstwo Rodzin zaprasza małżonków i rodziców, nauczycieli i wychowawców, katechetów i księży na bezpłatne 40. godzinne szkolenie "DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH".

Zajęcia, które prowadzi mgr Krystyna Romanik, doradca metodyczny Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, obejmują 10 spotkań po 4 godz. dydaktyczne.

Początek kursu 01 października 2008 r. o godz. 17.30 w sali konferencyjnej I p. DR, Warszawa, ul. Grochowska 194/196. Przewidywane zakończenie kursu 01 grudnia 2008 r.

Mamo pomogę Ci

Zapraszamy do udostępniania informacji na temat nowego miejsca, gdzie kobiety mogą otrzymać pomoc prawną i psychologiczną. Jest to inicjaty...