W dniu 24 marca minęła 65. rocznica okrutnej zbrodni popełnionej na rodzinie Ulmów w miejscowości Markowa.
Zbrodni na rodzinie Ulmów oraz ukrywanych przez nią Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów dokonała w Markowej 24 marca 1944 r. żandarmeria niemiecka pod dowództwem porucznika Eilerta Diekena. Rozstrzelano Józefa i będącą w stanie błogosławionym Wiktorię Ulmów wraz z nieletnimi dziećmi: Stasią, Basią, Władziem, Franciszkiem, Antosiem i Marysią. Zginęli także ukrywani Żydzi - razem 17 osób.
W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. We wrześniu 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny całej rodziny, który zakończył się w kwietniu 2008 r. Rodzinie Ulmów przysługuje obecnie tytuł Sług Bożych.
Z okazji rocznicy śmierci rodziny Ulmów Instytut Pamięci Narodowej opublikował w marcu książkę "Ryzyko ocalenia. Ratowanie Żydów przez Polaków i tragiczne następstwa dla rodziny Ulmów z Markowej". Jej autorem jest Mateusz Szpytma, pracownik krakowskiego oddziału IPN. Publikacja IPN ukazała się w angielskiej wersji językowej. W Rzeszowie natomiast ma powstać Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu imienia rodziny Ulmów.
Polecamy książkę:
"Sprawiedliwi wśród narodów świata. Przejmująca historia polskiej rodziny, która poświęciła swoje zycie, ratując Żydów" Dom Wydawniczy Rafael 2007
Źródło: PAP, fronda.pl,krainalancut.pl
Zobacz też: Oddali życie za bliźnich, ND 2008
Rodzina Ulmów wzorem dla świata
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz