wtorek, 9 czerwca 2009

Jesteś w ciąży? Uważaj na lekarstwa !

W dniu 8 czerwca w Warszawie, odbyła się, zorganizowana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych konferencja pod hasłem: „Bezpieczeństwo stosowania leków w okresie ciąży i karmienia”.

Rzecznik Urzędu, Wojciech Łuszczyna, przypomniał o aferze związanej z talidomidem, lekiem przeciwbólowym i przeciwwymiotnym . Stosowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku spowodował u kilkunastu tysięcy dzieci poważne deformacje, np. brak lub skrócenie rąk i nóg. Talidomid miał wpływ na geny i anomalia pojawiają się również w kolejnych pokoleniach.

Na rynek trafia wiele leków, a badania na zwierzętach nie dają jednoznacznej odpowiedzi w sprawie ich bezpiecznego stosowania podczas ciąży. Często dopiero obserwacje lekarzy po wprowadzeniu leku na rynek pozwalają wykryć jego szkodliwy wpływ na ciążę - powiedział dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Leki mogą wpływać na rozwój dziecka w różnych okresach ciąży - również jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka, powodując poronienie. W czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży mogą zaburzyć kształtowanie się narządów, a później prowadzić np. do zaburzeń wzrostu.

Niestety, również popularnie stosowane leki przeciwbólowe mogą być szkodliwe dla dziecka - szczególnie niebezpieczny okres to 4-8 tydzień, gdy tworzą się narządy.

Aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko poronienia i mogą prowadzić do powikłań w późniejszym okresie ciąży. W drugim trymestrze można w razie konieczności stosować diklofenak lub ibuprofen. Najlepszy jest jednak paracetamol. Przez całą ciążę nie należy używać metamizolu (pyralgina) - ostrzegają lekarze.

Niektóre leki - przykładowo krople do nosa stosowane przy przeziębieniu - mogą zakłócać przepływ krwi przez łożysko. Również wielu antybiotyków nie powinno się podawać w czasie ciąży. Możliwe zakłócenia rozwoju dziecka, nie jest jedynym problemem związanym z przyjmowaniem leków podczas ciąży.

Wydzielany w czasie ciąży hormon - progesteron - wpływa na wchłanianie leków w przewodzie pokarmowym. Zmienia się ich dostępność i metabolizm - przykładowo substancje wydzielane z żółcią w związku z jej zastojem stają się bardziej toksyczne. Nerki pracują wydajniej, co zwiększa wydalanie leków z moczem. Wszystko to powoduje, że kobieta w ciąży inaczej reaguje na leczenie.

Źródło: PAP 08.06.2009

1 komentarz:

  1. Oczywiście, ze trzeba uważać bardzo na to co sie zażywa w czasie ciąży. No chyba, ze są to leki stworzone dla ciężarnych. Takie jak na przykład Prenalen.

    OdpowiedzUsuń

Mamo pomogę Ci

Zapraszamy do udostępniania informacji na temat nowego miejsca, gdzie kobiety mogą otrzymać pomoc prawną i psychologiczną. Jest to inicjaty...