piątek, 22 stycznia 2010

Niskodawkowe pigułki antykoncepcyjne zmniejszaja gęstość kości

Nowe badanie analizujące związek między długotrwałym stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych i zmniejszeniem gęstości kości u kobiet w wieku poniżej 30 lat wykazało, że nowoczesne pigułki zawierające niskie dawki estrogenów powodują największe szkody w kobiecym organizmie przyczyniając się do zmniejszenia gęstości kości.

Badanie, opublikowane w styczniowym wydaniu Journal of Contraception, polegało na zmierzeniu gęstości mineralnej kości (BMD) w obrębie stawu biodrowego, kręgosłupa i całego ciała aby przeanalizować, w jaki sposób okres przyjmowania oraz dawka estrogenu wpływają na gęstość kości u młodych kobiet.

Naukowcy przebadali 606 kobiet w wieku od 14 do 30 i wykazali zmniejszenie gęstości mineralnej kości kręgosłupa o 5,9 % u młodych kobiet przyjmujących pigułki antykoncepcyjne dłużej niż jeden rok, w porównaniu z tymi, które nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych. BMD całego ciała było obniżone o 2,3 % u kobiet biorących pigułki.


Stwierdzono, że niskodawkowe pigułki zawierające mniej niż 30 mikrogramów etynyloestradiolu, do których należą takie marki jak np.: Yaz, Yasmin, Levlen, Desogen były przyczyną większości utraty masy kostnej wśród badanych.

"Myślę, że pojawiają się ciągle dowody na ten związek, ale nasze wyniki wskazują, że niskodawkowe środki hormonalne przyjmowane długookresowo mają wpływ na gęstość kości," powiedziała autorka badania Delia Scholes, starszy inspektor Grupy Health Research Institute Grupy Health Cooperative w Seattle.

Dodatkowe informacje w analizie badania opisują, że większość z szacowanych 12 mln użytkowniczek doustnej antykoncepcji (OC) w Stanach Zjednoczonych to kobiety przed 30 rokiem życia, w krytycznym okresie akumulacji masy kostnej.

Badania wykazały, że estrogeny odgrywają ważną rolę w rozwoju i utrzymaniu masy kostnej, co spowodowało obawy, ponieważ hormonalne środki antykoncepcyjne powodują zmiany ilości estrogenów naturalnie produkowanych przez organizm kobiety.

Chociaż w sprawozdaniu z badania stwierdzono, że długoterminowy wpływ na utratę masy kostnej przez doustne środki antykoncepcyjne nie jest znany, lub zaprzestanie stosowania pigułek może odwrócić negatywne skutki, badanie sugeruje, że stosowanie hormonalnej antykoncepcji może prowadzić do problemów takich jak osteoporoza, kości lub złamania w późniejszym okresie życia.


Scholes stwierdza: "Jeśli doustne środki antykoncepcyjne są rzeczywiście przyczyną około 5 % zmniejszenia gęstości kości kręgosłupa u stosujących antykoncepcję doustną... i jeśli ten wpływ nie jest odwracalny po przerwaniu stosowania hormonów lub przez inne czynniki pojawiające się w trakcie życia, to o 5 % niższa gęstość kości po okresie menopauzy wiąże się ze wzrostem do około 50 % przypadków złamań spowodowanych osteoporozą."

To badanie wzmacnia poprzednie opracowania wykazujące, że hormonalne środki antykoncepcyjne mają zły wpływ na gęstość kości.

W roku 2004 r. Food and Drug Administration w USA i Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Leków w Wielkiej Brytanii wypowiedziały się w sprawie wpływu hormonów syntetycznych na zmniejszenie gęstości kości, w wydanych ostrzeżeniach dotyczących stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych złożonych z samych progestagenów.

Źródło: LifeSiteNews.com 21.01.2010

Artykuł źródłowy:
Oral contraceptive use and bone density in adolescent and young adult women; Delia Scholesa, Laura Ichikawaa, Andrea Z. LaCroixab, Leslie Spanglera, Jeannette M. Beasleyab, Susan Reedac, Susan M. Ottd Contraception an International Journal Volume 81, Issue 1, Pages 35-40 (January 2010)


Zobacz też: Hormonalne środki antykoncepcyjne zmniejszają gęstość kości, 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mamo pomogę Ci

Zapraszamy do udostępniania informacji na temat nowego miejsca, gdzie kobiety mogą otrzymać pomoc prawną i psychologiczną. Jest to inicjaty...