W pierwszym trymestrze ciąży powstałej w wyniku sztucznego zapłodnienia (in vitro, IVF) wzrasta ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Szczególnie dotyczy to sytuacji tzw. zespołu hiperstymulacji jajników, ciężkiego powikłania występującego po stymulacji jajeczkowania.
Zespół szwedzkich naukowców prowadził badania nad wzrostem ryzyka i częstością występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w odniesieniu do sztucznego zapłodnienia. Specjalistów interesowały przede wszystkim przypadki zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS). Badania prowadzili naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Sztokholmie oraz szwedzkiej Narodowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej.
Specjaliści przeanalizowali karty przebiegu ciąży wszystkich kobiet, które urodziły dziecko w Szwecji latach 1999-2008; w sumie - 964,5 tys. kart. Poszukiwano przypadków wystąpienia zakrzepicy. Następnie analizowano częstość występowania choroby u kobiet, które poddały się sztucznemu zapłodnieniu w porównaniu z zachorowaniem kobiet, które poczęły naturalnie.
W rezultacie badań ustalono, że w grupie kobiet poddanych sztucznemu zapłodnieniu wystąpił 10-krotny wzrost ryzyka zakrzepicy w pierwszym trymestrze ciąży w porównaniu z populacją kobiet, które poczęły naturalnie. W przypadku wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników dochodziło nawet do 100-krotnego wzrostu ryzyka zakrzepicy w pierwszym trymestrze ciąży. Żylną chorobę zakrzepowo-zatorową najczęściej diagnozowano około 60. dnia ciąży.
Określenie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa obejmuje przypadki występowania zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.
Źródło: HLI, 14.02.2012
Materiał źródłowy:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz